Ο Νίκος Θεοχάρης είναι πτυχιούχος του τμήματος Διοίκησης Τουριστικών Επιχειρήσεων του Α.Τ.Ε.Ι. Πάτρας και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στη «Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων» της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.
Είναι καθηγητής Τεχνικών Μαθημάτων με ειδίκευση στην «Οργάνωση και Λειτουργία Υποδοχής Ξενοδοχείων», στην Α.Σ.Τ.Ε. Ρόδου. Έχει διδάξει ως Εργαστηριακός Συνεργάτης στο Τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων του Α.Τ.Ε.Ι. Λαμίας (Παράρτημα Άμφισσας), του Α.Τ.Ε.Ι. Πειραιά και του Α.Τ.Ε.Ι. Αθήνας (1998-2011).
Έχει συγγράψει το Front Office Management (2007) και έχει δημοσιεύσει άρθρα τουριστικής θεματολογίας σε επιστημονικά περιοδικά. Συμμετέχει ως εισηγητής ανακοινώσεων σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια, που άπτονται της τουριστικής επιστήμης.